Karniyarik یک غذای خوشمزه ترکی با بادمجان است. این دستور پخت ساده است و برای بسیاری از ترک ها مورد علاقه خانواده واقعی است. آن را با برنج ترکی و سالاد سرو کنید، و من مطمئن هستم که میز شام همه جا لبخند می زند.

منطقه ای که در آن غذاهای ترکی به طور مسلم برتر از غذاهای دیگر است، غذاهای گیاهی آن است. فصل مربوط به غذاهای سبزیجات در کتاب آشپزی به این ترتیب آغاز می شود طعم های بی انتها، مقدمه ای فوق العاده برای فرهنگ غذایی ترکیه.

با این حال، ظروف گنجانده شده در این فصل ممکن است باعث سردرگمی بسیاری برای غربی ها شود.

با کاسرول سبزیجات مخلوط با مرغ شروع می شود، سپس به کنگر با گوشت بره و خرفه با گوشت چرخ کرده می رسد. در واقع، تنها چهار دستور غذا از سیزده دستور غذا در این فصل را می توان به عنوان “گیاهخواری” طبقه بندی کرد. چگونه می تواند این باشد؟

در حالی که آنها مدتهاست به خوردن سبزیجات زیاد (و در واقع غذاهای گیاهی) عادت کرده اند، مفهوم گیاهخواری یا گیاهخواری در غذاهای ترکی بدیع است. گوشت معمولا برای طعم دادن به غذاهای سبزیجات استفاده می شود.

به عنوان مثال، مادربزرگ همسرم، تقریباً به هر چیزی که می‌پزد، یک قاشق غذاخوری گوشت چرخ کرده اضافه می‌کرد. در واقع، نویسندگان، بعداً در مقدمه، پیشنهاد می‌کنند که «آشپزی ترکیه‌ای می‌تواند با چند غذای سبزی داغ بدون گوشت بیشتر کار کند».

شاید به همین دلیل است که بسیاری از ترک ها مفهوم گیاهخواری را درک نمی کنند. پس از اطلاع از وجود یک گیاه‌خوار در میان آن‌ها، بسیاری با خوشحالی و اطمینان سوپ عدس را با آب مرغ سرو می‌کنند و سپس خورش لوبیا را با تکه‌های کوچک گوشت سرو می‌کنند.

در عوض، غذاهای ترکی تجسم شیوه مدرن تر آشپزی است سبزی رو به جلو. اجازه دهید سبزیجات در کانون توجه قرار گیرند، بدون اینکه خود را مجبور کنید به هر قیمتی گوشت را حذف کنید. در عوض گوشت باید به نقش مکمل بسنده کند.

فصل سبزیجات کتاب با دستور پخت کارنیاریک به پایان می رسد.

کارنیاریک چیست؟

Karniyarik یک بادمجان به سبک ترکی است که با سس گوجه فرنگی خوشمزه پر شده است. این یکی از کلاسیک های واقعی آشپزی خانگی ترکی است – غذایی که بسیاری از ترک ها وقتی دور از آشپزخانه مادرشان هستند، بیشترین آرزوی آن را دارند. برای درک دلیل آن فقط به یک ذوق نیاز دارید.

این کلمه خود ترکیبی از شکم، به معنی “شکم” و شکاف، به معنی “شکاف”. این نام اشاره ای به این است که چگونه بادمجان را مانند باگت از وسط تقسیم کرده و سپس پر می کنند.

دو کارنیاریک روی صفحه سفید، از بالا دیده می شود

این ترکیبی از تثلیث مقدسی است که احتمالاً از قبل با غذاهای خوشمزه ای مانند موساکا، چه نوع یونانی یا ترکی آن آشنا هستید: بادمجان (بادمجان، اگر آمریکایی هستید)، گوجه فرنگی و گوشت چرخ کرده (یا در نهایت خرد شده).

کارنیاریک یک نشستن نوع دیش – خانواده ای از سبزیجات است که در روغن زیتون سرخ می شوند، سپس با گوشت پر می شوند و تا نرم می شوند. همیشه به عنوان غذای اصلی گرم سرو می شود و مربوط به موساکا به سبک ترکی است.

در غذاهای ترکی، یک نسخه گیاهی از بادمجان شکم پر نیز خواهید یافت. در حالی که از بسیاری جهات شبیه به هم هستند، در واقع از بخش متفاوتی از غذا هستند. در حالی که کارنیاریک یک نشستن، خانواده ای از سبزیجاتی که در روغن زیتون سرخ می شوند، سپس با گوشت پر می شوند و گرم سرو می شوند، امام بایلدی است. با روغن زیتون. اینها غذاهای گیاهی هستند که در روغن زیتون فراوان پخته می شوند و معمولاً در دمای اتاق به عنوان یکی از چندین غذا در ابتدای غذا سرو می شوند.

هم لذیذ هستند و هم جزو معروف ترین غذاهای آشپزخانه ترکیه هستند. من مطمئناً توصیه می کنم هر دو را امتحان کنید!

طرز تهیه کارنیاریک

درست کردن بادمجان شکم پر به سبک ترکی بسیار ساده است، اما به مقداری از آن ماده حیاتی نیاز دارد که بسیاری سعی می کنند به هر قیمتی از آن اجتناب کنند: زمان. هنگام درست کردن کارنیاریک، بسیار مهم است که زمان کافی را روی حرارت ملایم بگذارید تا بادمجان ها نرم شوند.

در گذشته با نگه داشتن آن در تابه سرپوشیده روی حرارت ملایم به این قوام می رسیدند. امروزه اکثر مردم می پذیرند که فرهای خانگی پیشرفتی است که باید از آن بهره برد و کارنیاریک خود را در فر می پزند. این امر پخت یکنواخت را بسیار آسان می کند. به علاوه، برای اطمینان از اینکه نمی سوزد، نیازی به تماشای آن ندارید!

ناگفته نماند که انتخاب بادمجان/بادمجان در هنگام تهیه این غذا اهمیت دارد. در حالی که می توان از هر نوع بادمجانی استفاده کرد، اما بهتر است از انواع بلندتر و باریک آن استفاده کنید. اینها سریعتر و یکنواخت تر پخته می شوند. هر چه بادمجان شما چاق تر باشد زمان پخت بیشتر می شود.

سه کارنیاریک در سینی فر با سس گوجه فرنگی دور تا دور، قبل از پختن
کارنیاریک قبل از رفتن به فر برای آخرین بار.

به طور سنتی، گوشت بره هنگام تهیه کارنیاریک مورد علاقه بود، اگرچه امروزه بیشتر گوشت گاو بدون چربی را انتخاب می کنند. همچنین می توانید از ترکیب این دو استفاده کنید.

برای یک نسخه خوشمزه تر، می توانید به جای گوشت چرخ کرده از گوشت ریز خرد شده استفاده کنید. این کار بافت جالب تری می دهد و اغلب طعم را بهبود می بخشد. بدیهی است که این نیز به کار بیشتری نیاز دارد. بنابراین تمایل دارم در پخت و پز روزانه از گوشت چرخ کرده استفاده کنم.

بقیه کاملاً ساده است و به وضوح در روش دستور پخت زیر توضیح داده شده است.

طرز سرو بادمجان شکم پر ترکی

بادمجان شکم پر به سبک ترکی طعم بسیار زیادی دارد، شما واقعاً به چیزهای بسیار ساده در کنار آن نیاز دارید.

مانند اکثر ترک‌ها، من ترجیح می‌دهم آن را به سادگی با برنج به سبک ترکی و یک سالاد کناری تازه خرد شده از هر فصلی سرو کنم. یک لیوان بزرگ آیران یا یک عروسک سخاوتمندانه ماست یونانی یا ترکی نیز عالی هستند. اگر بخواهید بلغور پلو گندم به جای برنج انتخاب خوبی است، البته من شخصاً برنج را ترجیح می دهم.

این دستور غذای کارنیاریک در صورتی که طبق پیشنهاد با طرفین سرو شود، به صورت سخاوتمندانه به چهار نفر سرو می شود.

 

دو عدد بادمجان ترکی روی سینی فلزی قدیمی که از بالا دیده می شود

Karnıyarik (بادمجان پر شده ترکی با گوشت)

بازده:
۴ وعده

عناصر

 • ۴ عدد بادمجان
 • ۷۵ میلی‌لیتر (۵ قاشق غذاخوری) + ۳۰ میلی‌لیتر (۲ قاشق غذاخوری) روغن زیتون (من از روغن زیتون خالص استفاده می‌کنم)
 • ۱ پیاز بزرگ، ریز خرد شده
 • ۴ حبه سیر، ریز خرد شده
 • ۴۰۰ گرم (۱۴ اونس) گوشت چرخ کرده یا ریز خرد شده (گوشت گاو یا بره)
 • رب گوجه فرنگی ۴۰ گرم (۲ قاشق غذاخوری).
 • ۲ قاشق چایخوری پونه کوهی خشک (ککیک ترکی اگر پیدا کردید)
 • ۱ قاشق چایخوری پل بیبر (فلفل حلب)
 • ۱ قاشق چایخوری شکر
 • ۴۰۰ گرم (۱۴ اونس) گوجه فرنگی پوست گرفته و خرد شده
 • ۲۰ گرم جعفری برگ تخت (فقط برگ)، ریز خرد شده (حدود ⅓ فنجان)
 • ۱ گوجه فرنگی بزرگ، به چهار ورقه بریده شده
 • آب جوش
 • نمک و فلفل

دستورالعمل ها

 1. فر را با دمای ۲۲۰ درجه سانتیگراد (۴۲۵ فارنهایت) گرم کنید.
 2. نیمی از پوست بادمجان ها را از درازا جدا کنید تا در نهایت یک الگوی سبک گورخری داشته باشید. مقدار زیادی نمک اضافه کنید و بگذارید حداقل ۱۰ دقیقه بماند.
 3. نمک را از روی بادمجان ها بشویید و خوب خشک کنید. در قالبی بریزید که بادمجان ها فضای زیادی برای باز شدن دارند. ۷۵ میلی لیتر (۵ قاشق غذاخوری) روغن زیتون اضافه کنید، مطمئن شوید که گوشت بادمجان قادر به جذب بیشتر مواد غذایی است. در طبقه وسط فر بپزید تا کمی نرم شود، حدود ۲۵ دقیقه بعد از حدود ۱۵ دقیقه یک بار بچرخانید.
 4. در همین حال، یک ماهیتابه بزرگ ته ضخیم را روی حرارت متوسط ​​گرم کنید. پیاز را در ۳۰ میلی لیتر (۲ قاشق غذاخوری) روغن زیتون باقیمانده سرخ کنید و مرتباً هم بزنید تا نرم شود اما رنگ نکند، ۸ تا ۱۰ دقیقه.
 5. سیر را به پیاز اضافه کنید و ۳۰ ثانیه دیگر یا بیشتر تفت دهید و مدام هم بزنید. حرارت را زیاد کنید و گوشت چرخ کرده را به همراه مقداری نمک و فلفل اضافه کنید. گوشت را در حالی که خوب خرد می کنید سرخ کنید.
 6. وقتی گوشت پخت، نصف (۱ قاشق غذاخوری/۲۰ گرم) رب گوجه فرنگی، پونه کوهی، بایبر و شکر را اضافه کنید. یک یا دو دقیقه دیگر سرخ کنید و مدام هم بزنید. گوجه فرنگی خرد شده و ۱۰۰ میلی لیتر (کمتر از ½ فنجان) آب را اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و بگذارید بجوشد. حرارت را روی کم/متوسط ​​کم کنید و بگذارید حداقل ۱۰-۱۵ دقیقه بجوشد. با نمک و فلفل مزه دار کنید و در صورت نیاز آب بیشتری اضافه کنید. شعله را بردارید و جعفری را با برگ صاف مخلوط کنید.
 7. رب گوجه‌فرنگی باقی‌مانده (۱ قاشق غذاخوری/۲۰ گرم) را با ۲۰۰ میلی‌لیتر (⅘ فنجان) آب جوش و همچنین مقداری نمک و فلفل مخلوط کنید تا سس گوجه‌فرنگی آب‌دار شود.
 8. بادمجان ها را مانند نان باگت از طول برش دهید، مطمئن شوید که به طور کامل بریده نشوند و ۱-۲ سانتی متر (½ اینچ) در هر دو طرف باقی بمانند. برش را به آرامی بیشتر به سمت پایه بادمجان باز کنید و به آنها گلابی شکل بدهید. من دوست دارم از دو قاشق برای این کار استفاده کنم. ممکن است لازم باشد هر بادمجان دیگر را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا همه آن ها در قالب بریان قرار گیرند.
 9. بادمجان ها را با سس گوشت پر کنید و روی آن را با برش های گوجه فرنگی پر کنید. سس گوجه فرنگی آبدار را به قالب تفت دهید (این کار به بخارپز شدن و پختن بادمجان ها کمک می کند).
 10. در طبقه وسط فر تا زمانی که بادمجان ها کاملا نرم شوند، ۳۰-۴۰ دقیقه یا بیشتر بپزید. مطمئن شوید که آنها را به طور مرتب بررسی کنید و اگر روی بادمجان ها شروع به قهوه ای شدن کرد، آن را با کاغذ روغنی یا فویل بپوشانید.
 11. اگر دوست داشتید، آن را به صورت گرم و با یک پراکنده دیگر جعفری برگ پهن سرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من