لذیذ سلطان یا به ترکی hünkar beğendi یک خورش بره ترکی با سس بادمجان است. از آشپزخانه های کاخ عثمانی است. این یکی از معدود غذاهای عثمانی است که امروزه به طور گسترده شناخته شده است.

افسانه لذت سلطان

افسانه ها حاکی از آن است که این غذا از یک سفر شکار بیرون آمده است، جایی که سلطان مراد چهارم ناگهان گرسنه شد و تقاضای غذا کرد. مردانش نزدیکترین کلبه را پیدا کردند، جایی که آشپز بیش از حد حاضر بود برای سلطان غذا بپزد.

با این حال، چیز زیادی در آشپزخانه باقی نمانده بود. آشپز هر چه ضایعاتی داشت جمع کرد. چند عدد بادمجان، مقداری گوشت. سپس ظرف را برای سلطان سرو کرد.

او باید کاری را درست انجام داده باشد. در پایان غذا، سلطان آشپز را صدا کرد و نام غذا را پرسید.

آشپز صادقانه پاسخ داد. ظرف اسمی نداشت نه طبق هیچ دستوری، بلکه با آنچه در این ساعت آخر در آشپزخانه موجود بود، تهیه شده بود.

سلطان پاسخ داد: «پس غذا را «هونکار بگندی» می‌شناسند.

“سلطان آن را دوست داشت”.

آیا داستان حقیقت دارد؟

داستان خوبی است، اما با توجه به مجموعه‌ای که سلطان در اختیار دارد (او حدود ۳۰ سرآشپز و شاگرد داشت که همیشه با او سفر می‌کردند)، باورش سخت است که هیچ برنامه‌ای برای شام برای سفر وجود نداشته باشد.

شاید به همان اندازه غیرقابل باور باشد که آشپز تصادفی فکر کرد بادمجان کبابی را با سس بشامل مخلوط کند، سس قاره‌ای بدون سابقه در ترکیه. یک آشپز خوش سفر واقعا!

علاوه بر این، مراد چهارم بیش از یک قرن قبل از ورود گوجه‌فرنگی، یک عنصر کلیدی در خورش بره که روی سس قرار می‌گیرد، زندگی خوبی داشته است.

داستان قابل قبول تر از منشاء ظرف

داستان نسبتاً معقول‌تری از پیدایش این ظرف چند قرن بعد، در زمان سلطنت سلطان عبدالعزیز رخ می‌دهد.

سلطان در هنگام بازدید از فرانسه پس از دعوت ناپلئون سوم، عاشق همسر امپراتور، اوژنی می شود.

پس از بازگشت به خانه، هر دوی آنها را به استانبول دعوت می کند، به امید فرصتی برای دیدن دوباره اوژنی.

فقط اوژنی موفق می شود که در مسیر دهانه کانال سوئز از آن عبور کند. همانطور که از خانواده سلطنتی آن زمان انتظار می رفت، او همراهان زیادی را برای چنین سفری آورد. در میان آنها، چند سرآشپز.

سرآشپزهای کاخ به دقت سرآشپزهای خارجی را که در آشپزخانه های کاخ کار می کردند، زیر نظر داشتند. سرآشپزهای کاخ که مجذوب سس بشامل خارجی شده‌اند، تصمیم می‌گیرند از مهمان خود ادای احترام کنند. آنها این سس جدید را با سبزیجات مورد علاقه محلی، بادمجان کبابی (بادمجان) و خورش مورد علاقه سلطان ترکیب می کنند.

بدین ترتیب غذای hünkar beğendi متولد شد.

و داستان عشق؟

اگر چیزی در آن باشد، پایان غم انگیزی داشت.

دومین دیدار آنها نیز آخرین دیدار آنها خواهد بود. اوژنی مدت کوتاهی پس از بازگشت از سفر خود بیوه شد و چندی نگذشت که سلطان عبدالعزیز نیز درگذشت، مدتها قبل از اینکه یوگنی فرصتی برای بازگشت دوباره به استانبول داشته باشد.

آیا این داستان حقیقت دارد؟

در این مرحله، باید اشاره کنم که ماریانا یراسیموس، نویسنده کتاب به طرز درخشانی تحقیق کرده است ۵۰۰ سال آشپزی عثمانی، نتوانست داستان را تایید کند.

در واقع، هیچ منبع مکتوبی وجود ندارد که زمان سرو این غذا را برای اولین بار در کاخ های عثمانی تایید کند.

هونکار امروز آن را دوست داشت

با این حال، آنچه مسلم است این است که hünkar beğendi یکی از معدود اختراعات آشپزخانه های کاخ عثمانی است که تا امروز باقی مانده است.

این غذا پرطرفدارترین غذا در غذاهای ترکی نیست، اما بیشتر ترک ها آن را می شناسند. و نیازی به گفتن نیست که خارجی ها آن را دوست دارند.

سس “beğendi” بسیار محبوب

سس، مخلوط کردن سس بشامل با بادمجان کبابی، آنقدر خوب است که در واقع جان خود را از دست داده و شاید از غذایی که به عنوان بخشی از آن شروع کرده بود، محبوب تر شود.

در ترکیه، آن را به سادگی به عنوان “beğendi” می شناسند و تقریباً می توان آن را با هر گوشتی سرو کرد. دیدن “مرغ beğendi” یا “meatball beğendi” در منوی رستوران غیر معمول نیست.

چگونه می توان از سلطان لذت برد

لذت سلطان دو قسمت دارد. خورش بره ساده و سس بشامل بادمجان.

طرز تهیه خورش بره

خورش بره ساده و سرراست است. من ترجیح می دهم از تکه های بدون چربی پای بره استفاده کنم، زیرا نمی خواهم چربی زیادی در خورش داشته باشم. در غیر این صورت ظرف بسیار سنگین می شود.

مانند بیشتر خورش های ترکی، این خورش نیز به مقدار زیادی رب گوجه فرنگی متکی است. از یک مارک خوب برای اطمینان از حداکثر طعم استفاده کنید.

اگر رب گوجه‌فرنگی‌تان کمی تلخ است، ممکن است لازم باشد کمی بیشتر از مقداری که در دستور ذکر شده است، شکر را متعادل کنید. برعکس، اگر رب گوجه فرنگی شما تازه و خوشمزه است، ممکن است اصلا به شکر نیاز نداشته باشید.

پل بیبر و فلفل حلب یکی هستند. آنها فلفل های فلفل قرمز بسیار ملایم و معطر هستند که دانه های آن برداشته شده است. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، پاپریکا آسیاب شده و یک یا دو عدد فلکه معمولی چیلی را حذف یا جایگزین کنید.

این یک غذای تابستانی است، بنابراین من دوست دارم از گوجه فرنگی تازه استفاده کنم. اگر آنها در دسترس شما نیستند یا خارج از فصل هستند، می توانید از کنسرو استفاده کنید. در این صورت ممکن است بخواهید مقدار رب گوجه فرنگی را نصف کنید.

طرز تهیه سس بگندی

کلید یک سس خوشمزه بگندی دودی کردن بادمجان ها است.

اگر اجاق گاز (یا باربیکیو گازی) دارید، می توانید این کار را به این صورت انجام دهید که کل بادمجان را مستقیماً روی شعله بسوزانید تا بیرون کاملاً بسوزد و داخل آن نرم شود.

شما می توانید همین کار را با استفاده از کباب زغال سنگ یا با استفاده از کوزماتیک انجام دهید.

اگر هیچ کدام از این گزینه ها در دسترس شما نیست، می توانید بادمجان های خود را در فر داغ تفت دهید. طعم دودی را که واقعاً غذا را بالا می برد، از دست خواهید داد، اما همچنان یک سس خوشمزه خواهد بود.

در حالی که بادمجان های خود را آماده کرده اید، فقط مطمئن شوید که مواد خود را به دقت اندازه بگیرید، تا نسبت ها درست باشد. این سس بشامل لذیذ و لذیذی را تضمین می کند که کاملاً با بادمجان ها می آید.

یادتان باشد نمک و فلفل را به خوبی مزه دار کنید. ممکن است بیش از آنچه فکر می کنید به نمک نیاز داشته باشد.

برخی دوست دارند به سس beğendi خود پنیر اضافه کنند. من نه، به یک دلیل ساده.

پنیر، به خصوص پنیر رسیده، خیلی سریع بر بادمجان چیره می شود. به این ترتیب سس شما ممکن است به جای سس beğendi که ما می‌خواهیم، ​​طعم سس بشامل پنیر استاندارد را بدهد.

عناصر

 • ج. ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون (من از روغن فوق بکر ملایم استفاده می کنم)
 • ۵۰۰ گرم گوشت بره، به مکعب های ۲ سانتی متری بریده شده است
 • ۱ پیاز متوسط، تقریباً خرد شده
 • ۳ حبه سیر، ریز خرد شده
 • رب گوجه فرنگی ۵۰ گرم (۳½ قاشق غذاخوری).
 • ۲ قاشق غذاخوری پل بیبر (فلفل حلب)
 • ۱ قاشق چایخوری شکر
 • ۴۰۰ گرم گوجه فرنگی با پوست، خرد شده (ترجیحا تازه، اما کنسرو شده)
 • اب
 • کمی جعفری خرد شده برای تزئین (اختیاری)
 • نمک و فلفل

سس را دوست داشت

 • ۱ کیلوگرم (۲⅕ پوند) (حدود ۴) بادمجان (بادمجان)
 • ۲۵ گرم (۱¾ قاشق غذاخوری) کره
 • ۲۵ گرم (۳⅕ قاشق غذاخوری) آرد سفید
 • ۲۵۰ میلی لیتر (۱ فنجان) شیر کامل
 • نمک و فلفل

دستورالعمل ها

 1. بادمجان ها را مستقیماً روی شعله گاز گریل کنید و مرتب بچرخانید تا کاملا بسوزد و نرم شود. این معمولاً حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد. کمی خنک کنید سپس پوست سوخته را جدا کنید. از طرف دیگر، می توانید بادمجان ها را در یک فر بسیار داغ (۲۵۰ درجه سانتیگراد/۴۸۰ درجه فارنهایت) تفت دهید تا کاملا نرم شوند (حدود ۱ ساعت)، اما بیشتر طعم دودی که سس را منحصر به فرد می کند، از دست خواهید داد.
 2. در همین حال، یک قابلمه ضخیم پهن را روی حرارت متوسط/بالا گرم کنید. تکه های گوشت گوسفند را با نمک و فلفل مزه دار کنید، سپس به مقدار لازم در روغن زیتون قهوه ای کنید. کنار بگذارید.
 3. حرارت را ملایم کنید، سپس پیاز را سرخ کنید، مرتباً هم بزنید تا نرم و شفاف شود، اما قهوه ای نشود، ۸ تا ۱۰ دقیقه یا بیشتر.
 4. سیر، رب گوجه فرنگی، بیبر و شکر را اضافه کنید. ۱ تا ۲ دقیقه دیگر سرخ کنید و مدام هم بزنید تا نسوزند.
 5. تکه های بره (به همراه آب آنها) را در کنار گوجه فرنگی های خرد شده و آب به اندازه ای که فقط روی گوشت را بپوشاند، در تابه برگردانید. نمک و فلفل را مزه دار کنید، سپس بگذارید تا بجوشد. حرارت را کم کنید و بگذارید بجوشد تا گوشت کاملا نرم شود، ۴۵ دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر، بسته به برش. قبل از سرو ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی حرارت بگذارید.
 6. در همین حال، یک ماهیتابه یا قابلمه ته ضخیم بزرگ را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید. کره و پس از ذوب شدن آرد را اضافه کنید. هم بزنید تا کاملا مخلوط شود، سپس شیر را در حالی که به شدت هم می زنید اضافه کنید. به هم زدن ادامه دهید تا سس غلیظی بدست آید، سپس با نمک و فلفل مزه دار کنید. حرارت را بردارید. بادمجان دودی را درشت خرد کرده و به سس اضافه کنید. یک بار دیگر طعم چاشنی را بچشید.
 7. سس بگندی را به بشقاب های سرو اضافه کنید و روی آن خورش بره و کمی جعفری تازه خرد شده بپاشید و بلافاصله سرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من